Logo Wiha
Przejdź do treści

Siły Comout

Firma > Porady
Efekt CamOut
Efekt CamOut stanowi problem w przypadku zwykłych, stożkowych form zabierania, jak profil PH. Odpowiednio do trójkąta siły część siły wychodzi z wkrętu. Tak zwana "siła CamOut" oddziałuje na narzędzie przykręcające i wyciska wkrętak z wkrętu. Tej sile musi przeciwdziałać użytkownik zwiększoną siłą docisku. Dalszym problemem przy wkręcaniu jest ześlizgiwanie się narzędzia przykręcającego. To niebezpieczeństwo jest największe w przypadku profili płaskich i powstaje w wyniku działania sił CamOut. Nieprzyjemne następstwa dla człowieka i powierzchni przedmiotu obrabianego to zranienia oraz uszkodzenia – przykładowo lakierowanej – powierzchni. Narzędzie przykręcające może za pomocą odpowiedniej powłoki (Wiha Dura, Wiha Diamant) zredukować siły CamOut. W przypadku profili równoległych, jak profile sześciokątne, TORX ® czy TORX PLUS ® siły te nie powstają.
Siły CamOut są odpowiedzialne za wyślizgiwanie się narzędzia.
Efekt Comout
Zredukowane działanie karbu
Niebezpieczeństwo dla wkrętu stanowi wystąpienie wysokiego działanie karbu podczas dociągania wkrętu. Zjawisko to występuje w przypadku profili zabierania sześciokątnych i może doprowadzić do naprężeń narzędzia i wkrętu. Dzięki zastosowaniu profilu falowego TORX ® i związanego z tym braku krawędzi prostokątnych działanie karbu jest redukowane do minimum. W ten sposób unika się uszkodzeń i przedłuża się trwałość wkrętu. Profil falowy dba poza tym o mały zakres tolerancji pomiędzy narzędziem wkręcającym i wkrętem. Rezultatem jest wyraźnie lepsze zamknięcie siły. W przypadku TORX PLUS ® zamknięcie siły poprawione jest dodatkowo poprzez kąt natarcia o wartości prawie 0° i większy przekrój rdzenia. W ten sposób można przenosić wyższy moment skręcający, co chroni wkręt i narzędzie wkręcające, a tym samym zwiększa ich trwałość.
Większa siła - mniej pracy
W przypadku profili sześciokątnych siła działa jedynie poprzez krawędzie sześciu kątów. Może to doprowadzić do uszkodzenia główki wkrętu. W wyniku zastosowania wąskich linii przenoszone momenty skręcające są w porównaniu do nakładu siły stosunkowo małe. Tutaj profil TORX ® pokazuje istotnie bardziej pozytywny stosunek nakładu siły do momentu skręcającego. Duże powierzchnie do przenoszenia siły wyraźnie ułatwiają pracę w strefie obrotu siły.
W porównaniu z sześciokątnym profilem główki TORX ® ma wyjątkowo mały zakres tolerancji
Zredukowane działanie karbu
Więcej punktów podparcia
Wróć do spisu treści